Aby ułatwić Państwu decyzję wyboru montażu klimatyzacji podajemy kilka przydatnych informacji.
 

Koszty zakupu i instalacji zależą głównie od wyboru marki samych urządzeń jak i stopnia trudności wykonania instalacji.

Wybór jest duży i w zależności od producenta, modelu , mocy urzadzeń ceny mogą się znacznie różnić.

Ważne aby firma oferująca klimatyzację w ofercie określiła dokładnie producenta i model urządzenia  jakie zostanie zamontowane.

Ważną składową ostatecznej ceny jest także instalacja: jej długość, pracochłonność wykonania, konieczność użycia specjalistycznego sprzętu (np. podnośnika koszowego lub rusztowania), konieczność użycia dodatkowych materiałów i osprzętu np. pompki skroplin.

Bazując na powyższych w typowych rozwiązaniach w domach lub mieszkaniach koszt klimatyzacji waha się pomiędzy 3 000 zł a 4 000 złotych. 3 tys. zł to koszt najprostszego urządzenia o mocy chłodniczej około 2,5 – 3,5kW renomowanej firmy przy nieskomplikowanym montażu i krótkiej instalacji. Wyższa cena to zwykle wyższe modele urządzeń przy nieco dłużej instalacji i bardziej pracochłonnym montażu. Powyżej 4 tys. złotych to koszt przy założeniu urządzeń topowych producentów. 

W naszym sklepie internetowym przedstawiliśmy kilka najpopularniejszych systemów oraz kosztów montażu.

Każda inna konfiguracja może być przez nas wykonana po konsultacji i wizycie u Państwa.

Koszt eksploatacji. Koszt użytkowania klimatyzacji to koszt zużytego prądu oraz koszt przeglądów. W typowym zastosowaniu domowym koszt zużycia energii elektrycznej nie powinien być odczuwalny lub będzie odczuwalny w minimalnym stopniu. Zużycie energii elektrycznej w trybie chłodzenia w skali roku (zazwyczaj od maja do września) nie powinno przekroczyć 350 kWh dla systemu Split o mocy do 3,5kW, a najczęściej znacznie mniej.

Jeżeli posiadamy taryfę G11 gdzie koszt brutto 1kWh to około 0,65zł daje to koszt roczny około 227zł

Jednocześnie do kosztów prądu należy doliczyć koszt przeglądu, który należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Przegląd jest istotny z kilku względów: wpływa na trwałość urządzenia, umożliwia kontynuowanie gwarancji (producenci wymagają przeprowadzenia przeglądów, aby gwarancji mogłaby być dłuższa niż 1 rok), zapobiega rozwojowi grzybów i innych potencjalnie niebezpiecznych organizmów w klimatyzatorze oraz pozwala zachować deklarowany poziom poboru prądu. Typowy koszt przeglądu systemu Split to około 200-250 zł

© 2023 Elektrotermia Sp. Z o.o. Tel.: 123065210 bok@elektrotermia.com.pl

Skip to content